12/11/12

Ομιλία Νεολαίας Κόμματος Ενωμένη Κύπρος/BKP Gençlik Kolları tarafından yapılan konuşma 10.11.2012


Ομιλία του Κεμάλ Γκιουλερτζιάν, Προέδρου της Νεολαίας του Κόμματος Ενωμένη Κύπρος στο 17ο Επαρχιακό Συνέδριο της ΕΔΟΝ Αμμοχώστου
10.11.2012

Αγαπητοί Συναγωνιστές, Αγαπητοί Σύντροφοι,
Μεταφέρω αγωνιστικούς χαιρετισμούς στο συνέδριό σας και θα ήθελα να υπογραμμίσω τη σημασία του αγώνα της νεολαίας.  

Η χρόνια μη επίλυση του Κυπριακού προβλήματος παρουσιάζεται από τους εθνικιστικούς και σοβινιστικούς κύκλους ως μια κατάσταση λύσης. Το τελευταίο χρονικό διάστημα αυξάνονται οι φωνές εναντίον της ομοσπονδίας και της λύσης. Αυτές οι προσεγγίσεις υπηρετούν τον ιμπεριαλισμό και την οριστική διχοτόμηση της πατρίδας μας.

Εμείς, οι κομμουνιστές νέοι που υπερασπιζόμαστε την ακεραιότητα της πατρίδας μας δε θα μείνουμε απαθείς ενώπιον τέτοιων προσεγγίσεων. Αυτή την περίοδο, όπως ποτέ προηγουμένως θα πρέπει να αγκαλιάσουμε τον αγώνα για τη λύση και να κάνουμε βήματα στην οικοδόμηση της κοινής μας πατρίδας.

Οι κυρίαρχοι κύκλοι δείχνουν την αποπολιτικοποίηση της νεολαίας, την απομάκρυνση από τη συλλογική δράση και την μετανάστευση, ως λύση στα προβλήματα. Είναι γεγονός ότι ένα μέρος της τουρκοκυπριακής νεολαίας επιλέγει το δρόμο της μετανάστευσης και εγκαταλείπει την πατρίδα μας κάτω από το βάρος της μη λύσης, της ανεργίας και την ανυπαρξίας μέλλοντος. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι και σε εσάς αυξάνεται αυτό το πρόβλημα. Εμείς ως η προοδευτική νεολαία αυτού του τόπου θα πρέπει να ενδυναμώσουμε τον αγώνα μας για να αντιστρέψουμε αυτή την κατάσταση.

Η μη επίλυση του Κυπριακού προβλήματος είναι η βασική πηγή όλων των προβλημάτων του νησιού μας. Γίνεται βέβαια προσπάθεια από κάποιους κύκλους να παρουσιαστεί το Κυπριακό πρόβλημα που είναι μια κατάρα του ιμπεριαλισμού, ως μια απλή δικοινοτική διαμάχη. Το Κυπριακό όμως παραμένει ένα πρόβλημα μεταξύ του Κυπριακού λαού και του ιμπεριαλισμού. Δεν μπορεί να υποτιμηθεί σε ένα δικοινοτικό πρόβλημα. Και η τελική λύση του προβλήματος θα πραγματοποιηθεί με τον κοινό αγώνα του Κυπριακού λαού για ανεξαρτησία ενάντια στον ιμπεριαλισμό.

Η καλύτερη λύση στο Κυπριακό θα εξευρεθεί μέσα από τον κοινό αγώνα των Κυπρίων, των Ελληνοκυπρίων και των Τουρκοκυπρίων. Το μεγαλύτερο καθήκον λοιπόν της προοδευτικής νεολαίας είναι να πρωταγωνιστήσει σε αυτό τον αγώνα. Παίρνοντας μαθήματα από το παρελθόν και μετατρέποντας την κοινή μας βούληση σε κοινή προσπάθεια, θα πρέπει να ξαναδημιουργήσουμε την κοινή μας πατρίδα. Η προοδευτική νεολαία θα συνεχίσει τον αγώνα της για μια ενωμένη Κύπρο στην οποία δε θα έχουμε ανάγκη από ξένους εγγυητές, στην οποία η καλύτερη εγγύηση θα είναι η ενότητα και στην οποία οι Κύπριοι θα είναι ο αφέντης.

Όπως είπε κάποτε ο ιδρυτής του κόμματος μας και Δάσκαλος μας Οζγκέρ Οζγκιούρ «η αποφασιστικότητα μπορεί να ξεπεράσει κάθε εμπόδιο».

Ζήτω η Νεολαία της ΕΔΟΝ και του Κόμματος Ενωμένη Κύπρος, Ζήτω ο κοινός μας αγώνας, ζήτω η ενωμένη Κύπρος, ζήτω η ειρήνη και ο σοσιαλισμός.

 
 
EDON Mağusa İlçe Örgütü’nün 17. Kongresi’nde BKP Gençlik Kolları Başkanı Kemal Gülercan tarafından yapılan konuşma.
10.11.2012
Değerli Mücadele Arkdaşlarım,
Yoldaşlar,

Öncelikle, Kongrenizi en içten duygularımla selamlarım. Sözlerime başlarken sizlere gençliğin mücadeledeki önemini vurgulamak istiyorum. 
 
Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü yıllar geçtikçe şövenist ve milliyetçi kesimler tarafından kalıcılaştırılmaya, çözümsüzlük çözümmüş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Son zamanlarda federasyon ve çözüm karşıtı söylemlerin arttığını görmekteyiz. Bu tür yaklaşımlar emperyalizme ve ülkenin taksimine hizmet etmektedir.
Bizler, yurdumuzun bütünlüğünü savununan komünist gençler olarak bu söylem ve yaklaşımlar karşısında sessiz kalmayacağız. Bu günlerde hiç olmadığı kadar çok mücadeleye sarılacak ve tüm Kıbrıslılar olarak ortak vatanı inşa sürecini ısrarla ilerleteceğiz.
Egemen çevreler tarafından gençlik apolitize edilmekte, mücadeleden kopmakta ve göç yollarını bir çözüm olarak görmektedir. Kıbrıslı Türk gençlerin büyük bir kesimi çözümsüzlük, işsizlik ve geleceğin belirsizliği nedeni ile göç yollarını tutmakta ve ne yazık ki ülkelerini terk etmektedirler. Biliyorum ki bu sorun sizlerde de gün geçtikçe artmaktadır. Bizler, Kıbrıs’ın ilerici gençleri olarak bu durumu tersine çevirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.
Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü adamızdaki tüm sorunların temel kaynağıdır. Kıbrıslılara emperyalizmin bir laneti olan bu sorunu bazı çevreler toplumlar arası bir soruna indirgemeye çalışmaktadır. Kıbrıs sorunu, Kıbrıs halkı ve emperyalizm arasındaki bir sorundur. Toplumlararası soruna indirgenemez. Nihai çözüme ise Kıbrıs halkının emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi ile ulaşılacaktır.
 
Kıbrıs sorununa en iyi ve en yaşayabilir çözümü Kıbrıslılar, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ortak mücadeleleri ile bulacaklardır.
İlerici gençliğin en büyük görevi ülkemizin ve halkımızın yeniden birleştirilmesi için verilen mücadelenin en ön saflarında yerini alması ve mücadeleyi kararlılıkla sürdürmesidir.
Geçmişte yaşananlardan gerekli dersleri çıkarıp ortak çabamızı ortak iradeye dönüştürerek Ortak Vatanı yeniden yaratmak zorundayız.
İlerici gençlik mücadelesine devam edecektir. Başka ülkelerin garantörlüğüne ihtiyaç duymayacağımız, Kıbrıslıların kendi ülkelerinin efendisi, bir birlerinin de en iyi garantörü olacağı birleşik Kıbrıs’a ulaşana kadar bu mücadele sürecektir.
 
Parti kurucumuz ve Hocamız, Sn. Özker Özgür’ün de dediği gibi “Kararlılık her engeli aşar”
Yaşasın BKP ve EDON’cu gençliğinin Ortak Vatan Mücadelesi!
Yaşasın Barış ve Sosyalizm!
Yaşasın Birleşik Kıbrıs!

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου